Що робити, якщо посадова особа вимагає неправомірну вигоду?

Версія для друкуВерсія для друку

Антикорупційне законодавство України замінило загальновживане поняття «хабар» на інше – «неправомірна вигода». Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року неправомірна вигода – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Що ж робити, якщо у вас вимагають хабар?

1. Поводити себе вкрай обережно, ввічливо, без підлещування, не допускаючи необачних висловлювань, які могли б вимагачем трактуватися або як готовність, або як категорична відмова дати хабар або здійснити підкуп.

2. Уважно вислухати і точно запам’ятати поставлені вам умови (розміри сум, найменування товарів та характер послуг, терміни і способи передачі хабара, форма комерційного підкупу, послідовність вирішення питань).

3. Постаратися перенести питання про місце і час передачі хабара до наступної бесіди або, якщо це неможливо, запропонувати добре знайоме вам місце для наступної зустрічі.

4. Поцікавитися у співрозмовника про гарантії вирішення питання у разі давання хабара або вчинення підкупу.

5. Не брати ініціативу у розмові на себе, більше «працюйте на прийом», дозволяйте потенційному отримувачеві хабара «виговоритися», повідомити вам якомога більше інформації.

Щоб присікти діяльність хабарника, необхідно звернутися з усним або письмовим повідомленням про готування до злочину до поліції за місцем проживання або підготувати заяву до прокуратури.

Також, слід пам'ятати, що в правоохоронних та інших державних органах працюють спеціальні «гарячі телефонні лінії», куди можна звернутися для повідомлення про корупційні діяння. Зазначені телефони розміщені на офіційних-веб-сайтах установ.

Серед органів державної влади, які здійснюють боротьбу із корупцією також слід виокремити Національне антикорупційне бюро України, основним завданням якого є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці.

Наверх ↑